Kielce moje miasto

Największym miastem w południowo-centralnej Polsce są Kielce. Jako stolica województwa śląskiego stanowią ważny ośrodek przemysłowy, gospodarczy, kulturalny oraz akademicki tej części kraju.

Kielce położone są w Górach Świętokrzyskich, co sprawia, że są również chętnie odwiedzanym miejscem przez turystów. W Kielcach kwitnie handel, a wyrazem tego są słynne Targi Kielce, znana impreza wystawiennicza, odbywająca się od 1992 roku.

Najważniejszymi punktami na mapie Kielc są najciekawsze zabytki miasta, w tym obiekty sakralne, takie jak: Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP, Pałac Biskupów Krakowskich czy zabytkowy Kościół Świętego Wojciecha. Na uwagę zasługuje również Kościół Świętej Trójcy z barokowym ołtarzem oraz stiukowymi dekoracjami. Kielecka Starówka, czyli Rynek, jest centralnym punktem miasta. Znajduje się tam Ratusz, gdzie obecnie mieści się siedziba Urzędu Miasta. W południowej części Kielc zlokalizowany jest piękny Park Miejski imienia Stanisława Staszica o powierzchni ponad 1 hektara. Na terenie parku znajduje się między innymi fontanna, pomnik Stefana Żeromskiego oraz Pomnik Stanisława Staszica. Na terenie miasta znajduje się aż pięć rezerwatów przyrody.

W mieście na uwagę zasługuje również prężenie rozwijający się sektor kulturalny. Na mapie Kielc nietrudno zlokalizować kina, teatry, muzea czy galerie sztuki. w mieście znajduje się też Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga. Poza tym odbywa się tam wiele imprez kulturalnych, w tym: festiwal muzyki jazzowej Memorial to Miles czy słynny Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej Kielce.